Ocak 31, 2023

BİYOLÜMİNESANS NEDİR?

Kimyasal tepkime sonucu ışık yayılmasına 'kimyasal ışıldama' veya 'kemilüminesans' denilmekle beraber bunun bir canlı tarafından gerçekleştirilmesine yani canlı bir şey tarafından gerçekleştirilen kimyasal tepkime sonucu ışık yayılmasına 'biyolüminesans' denir. Bu özelliğe sahip okyanusta bazı balık, ahtapot gibi canlılar, tatlı suda çok az canlı ve karada ateşböceği ile bazı mantar türleri vardır.

BİYOLÜMİNESANS NEDİR?

Dakika başı ışık yaymıyor tabii bu canlılar. Ortamın asitlik derecesi değişince, sıcaklık ve basınç değişince veya denizde yaşayan bazı planktonlarda biyolüminesans kıyıya vuran dalgaların etkisiyle başlar.

BİYOLÜMİNESANS NEDİR?

Biyolüminesans çoğunlukla canlılardaki ışık yayılımına neden olan maddelerin genel adı olan lüsiferin ile oksijenin lüsiferaz enzimi sayesinde tepkimeye girmesi sonucu oluşur. Oksijenle lüsiferinin tepkimeye girmesi sırasında kimyasal enerji ışık enerjisine dönüşür. Biyolüminesansta yayılan ışığın rengi ortam koşullarına ve biyolüminesansı yapan organizmadaki lüsiferinin türüne bağlı olarak değişebilir. Canlılar biyolüminesansı avlanma, savunma, eş bulma, saklanma gibi farklı amaçlarla yapabilir. 

kaynak: 1

Yorumlar

  • önemli bilgi... ortamlarda satılır bu bilgi

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

DO YOU KNOW

DO YOU KNOW

KİTAP KURTLARI BURAYA: KİTAP AYRACI KULLANILIR MI KULLANILMAZ MI?
BULLET JOURNAL: 2023 YILINA GİRİŞ

BULLET JOURNAL: 2023 YILINA GİRİŞ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Çok Benziyor

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30

SUNUM PERİLERİ: ÇİÇEK BAHÇESİ

Nielawore

RÜZGAR- CAHİT KÜLEBİ

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun