ASTRONOTLARIN AY’A İNECEKLERİ MUHTEMEL NOKTA

İnsanlığın 1972’den sonra yeniden Ay’a yeniden ayak basmasını hedefleyen Artemis görev programı, geçtiğimiz yılın kasım ayında başladı. İnsanları Ay’a taşıyacak üçüncü görevin 2025 yılında gerçekleştirilmesi planlanırken bu görev için hazırlıklar da elbette tüm hızıyla devam ediyor.

Peki, NASA Ay’a gittiğinde astronotları nereye indirmeyi planlıyor? Elbette roketin rastgele bir noktaya indirilmesi düşünülmüyor. İniş planları için birden fazla potansiyel nokta değerlendirilirken bugün bu noktalardan birinden fotoğraf paylaşıldı.

ASTRONOTLARIN AY’A İNECEKLERİ MUHTEMEL NOKTA

NASA’nın Lunar Reconnaissance Orbiter aracı tarafından çekilen bu görüntü, Ay’ın Güney Kutbu’na yakın bir yerde bulunan Malapert kraterini gösteriyor. Malapert, Ay yüzeyindeki en büyük ve en eski çarpma kraterlerinden birisi olarak biliniyor. Kraterin 4 milyar yıl önce meydana geldiği düşünülüyor.

Peki neden başka bir nokta değil de bu krater?

Malapert kraterini Ay’ın yüzeyinin genelinden ayıran şey jeolojik özelliklerinde yatıyor. Bölgede dik yamaçlar, yüksek zirveler ve kayalık zemin bulunuyor.

ASTRONOTLARIN AY’A İNECEKLERİ MUHTEMEL NOKTA

Diğer potansiyel iniş noktaları ve Malapert’e göre konumları üstteki şekilde. Bu bölgelerin hepsi Ay’ın Güney Kutbu’nda, neden?

NASA’nın özellikle Ay’ın güneyine odaklanmasında birçok etmen rol oynuyor. Bu etmenlerden en öne çıkanları ise bu bölgenin daha önce keşfedilmemiş olması. Astronotların ineceği bölge her zaman gölgede kalıyor ve hiç Güneş ışını almaması nedeniyle kraterlerde buz olabileceğinden şüpheleniliyor.

 

Kaynak: 1

Yorumlar

  • O noktayı onlarla bir görebildik!

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

GIANT STAPLES USED IN BUILDING NOTRE DAME CATHEDRAL
PLANTS ARE NATURAL SOURCE OF ELECTRICITY!
WHY DO WE FEEL MUSCLE PAINS AFTER SPORTS?
WHO HAD IT TO BUILD A FLYING VEHICLE?

WHO HAD IT TO BUILD A FLYING VEHICLE?

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Sonuna Geldiğinde

probiyotik

Depresyon Bu Değil

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun