Mayıs 20, 2024

7-8 MAYIS GÜNEŞ PATLAMALARI

Güneş, son günlerde oldukça aktif bir halde! 7 Mayıs gecesi ve 8 Mayıs sabahı arasında, güneş patlamaları adeta dans eder gibi gökyüzünde sergilendi. Bu enerjik patlamalar, Güneş Dinamikleri Gözlemevi tarafından yakalandı ve gerçekten göz alıcı görünüyor!

Güneş, sanki bir sahne performansındaymış gibi, sürekli olarak değişen bir enerji kaynağıdır. Aktivite seviyeleri sürekli olarak yüksek ve düşük arasında gidip gelir. Yüksek aktivite dönemlerinde, Güneş'ten dramatik enerji patlamaları gibi şeyler görebiliriz.

7-8 MAYIS GÜNEŞ PATLAMALARI

Bu patlamalar arasında, en güçlü olanları "X sınıfı patlamalar" olarak bilinir. Ve bu sefer, iki tanesi birden gözlemlendi! Güneş'in aktivitesi, 11 yıllık bir döngüde maksimuma ulaştığında, bu tür patlamaların sayısı artar. Bu yıl, şimdiye kadar tam 13 X sınıfı güneş patlaması yaşandı.

Ancak, bu patlamalar Dünya'ya yönelik olduğunda endişe yaratabilir. Uyduları, GPS sinyallerini ve radyo iletişimini etkileyebilirler. Bu yüzden, birçok uzay ve kara tabanlı araç bu tür etkilere karşı hazırlıklı olmalıdır.

7-8 MAYIS GÜNEŞ PATLAMALARI

Bu göz alıcı patlamaları daha yakından görmek için bir fotoğrafa göz atalım:

İki X-sınıfı güneş patlamasının görüntüsü! Morötesi ışık, videoda turuncu renge dönüştürülmüş, böylece Güneş'in yüzeyinden fırlayan bu ilginç döngüler daha net görülebiliyor.

Yorumlar

  • Hemen kendimizi korumalıyız

  • Bakalım ne sonuçlar doğuracak

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

SOUTHERN LIGHTS IN THE SKY - YES, NOT NORTH!
SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

SOLAR FLARES ON 7-8 MAY

FİLLERİN SELAMLAŞMAK İÇİN FARKLI İLETİŞİM BİÇİMİ

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

En Etkili Olan

probiyotik

İnternetin Nimetleri ve Külfetleri

bubble30
Nielawore

RED ROSE IN THE SKY: SNR 0519

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun