Nisan 21, 2024

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek (II)

Daha sonra Rusya Bilim Akademisi’nden bir grup uzman farklı bir yol denedi. Silena stenophylla tohumlarının plasentaları (bitki tohumunu etrafındaki zarfa bağlayan kısım) ayıklanıp şeker, vitamin ve çeşitli büyüme elementleri içeren besi ortamında çimlendirildi ve kökler ve sürgünler elde edildi. Saksılara dikilen fideler yaklaşık 2 yıl sonra çiçek verdi. Eski çağlardan kalan bu yabani çiçeklerin polenleri birbirleri ile döllendirildiğinde birkaç ay içinde kendi sağlıklı, canlı tohumlarını ve meyvelerini verdiler. Donmuş bitkiler aradan geçen onca zamandan sonra tekrar çiçek verdi.

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek (II)

Bu bitkinin günümüzde yaşayan türleri ile tarih öncesi kardeşleri karşılaştırıldığında birbirlerinden biraz farklı oldukları görülüyor. Mesela aynı coğrafi bölgeden olmalarına rağmen eski zamanlardan kalanların kökleri günümüzde yaşayanlarınkinden daha yavaş gelişiyor, daha dallı budaklı oluyorlar ve çiçek taç yaprakları da daha geniş oluyor. Bu bitkilerin 31.800 yıl aradan sonra keşfedilmesi ve yeniden hayata döndürülmesi, uzmanları bir hayli heyecanlandırmış.

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek (II)

Sibirya, Alaska ve Yukon bölgelerinde toprak altında keşfedilmeyi bekleyen daha nice hazinelerin olduğunu vurgulayan uzmanlar, çalışmalarına devam edeceklerini söylüyor.

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Makarna ve Ötesi

Makarna ve Ötesi

Büyük İskender (IV)

Büyük İskender (IV)

Büyük İskender (III)

Büyük İskender (III)

Büyük İskender (II)

Büyük İskender (II)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Birden Fazla Şeye Odaklanamamak

probiyotik

Makarna ve Ötesi

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun