Nisan 21, 2024

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek

Mamut bozkırı olarak bilinen bu ekosistem, yaklaşık 13.000 yıl önce yok olup gitti ve günümüzde bu ekosisteme eşdeğer özellikte bir başka ekosistem yok. Ancak bilim insanları günümüzden yaklaşık 30.000 yıl önce yer sincapları tarafından toprak altına gömülen ve sürekli donuk halde olan toprakta meyveleri ve tohumları korunan, o döneme ait bir bitkiyi tekrar hayata döndürmeyi başardı.  Düşünün bir kere. Bin yılı aşan bir süreçte bir yer sincabının yuvası fosilleşiyor ve gittikçe kalınlaşan bir buz tabakası ile örtülüyor. Sincapların yuvalarına taşıdığı meyveler de bu doğal buzlukta tıpkı komşuları mamutlar gibi toprak altında hiç çözülmeden ve bozulmadan yüzyılllarca korunuyor.

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek

Uzmanlar tarafından bulunduklarında bu meyveler tam 38 metre derinlikteydi ve yaklaşık 31.800 yıldır donmuş vaziyetteydi. Bugüne kadar bulunan en eski bitki tohumu 2000 yıl öncesinden bir palmiye ağacı türüne (Phoenix palm) aitti. Bu yeni çalışma ile bu rekor kat be kat kırılmış oldu.

30.000 Yıl Sonra Hayata Dönen Çiçek

Sibirya’nın kuzey doğusunda bulunan Kolyma Nehri kıyılarındaki kazı alanında yaklaşık 70 kadar fosilleşmiş sincap yuvası keşfedildi. Bazı yuvalarda soğuk ve kuru ortamda bozulmadan korunan yüzlerce hatta binlerce meyve ve tohum vardı. Uzmanlar bu fosil yuvalardan buldukları kamış, karabuğday benzeri ot, ayı üzümü bitkisi ve bir otsu bitki olan Silena stenophylla tohumlarını yeşertmeye çalıştı. Tohumları çimlendirmeyi başardılar, ama bitkiler fideye dönüşemeden öldü.

Yorumlar

  • Bilim bu gidişle ölü insanları da hayata döndürebilir

  • aaa bugün de çiçeğe üzüldüm

Yorum yazmak için lütfen giriş yapınız

Editörün Son İçerikleri

Makarna ve Ötesi

Makarna ve Ötesi

Büyük İskender (IV)

Büyük İskender (IV)

Büyük İskender (III)

Büyük İskender (III)

Büyük İskender (II)

Büyük İskender (II)

Editörlerin Son İçerikleri

kaptanfilozof06

Birden Fazla Şeye Odaklanamamak

probiyotik

Makarna ve Ötesi

bubble30
Nielawore

Bizden haberdar olmak için mail listemize kayıt olun