Yok Daha Neler

İLK SÜPERMARKET

Nereden çıktı bu süpermarketler?

probiyotik / Editor

29 Kasım 2021 12:51

Self-servis yani "kendi kendine alışveriş" yöntemiyle çalışan ilk iki süpermarket, 1912 yılında ABD'nin California eyaletinde açıldı. Bunlardan Alpha Beta Food Market, Pomona kentinde, Ward's Grocetaria de, Ocean Park'ta hizmete girdi. Aynı dönemde, Bay Cities Mercantile Co. adlı şirket, California'da "Humpty Dumpty Stores" adlı mağazalar zincirini kurdu.

1916'da Tennessee'de, Memphis kentinde "Clarence Saunders Piggly Wiggly" adlı bir süpermarket açtı. Saunders' in süpermarketine, turnikeden geçilerek giriliyor, alışveriş yapıldıktan sonra alınan malların ücreti de kasaya ödeniyordu. İlk kez Saunders tarafından uygulanan bu sistem öylesine tuttu ki, yedi yıl içinde ABD'nin dört köşesinde tam 2 bin 800 "Piggly Wiggly" şubesi açıldı. "Süpermarket" tanımına gerçekten uygun olarak çok geniş bir alanda satış yapan ve çok çeşitli mal bulunduran ilk süpermarket ise, Michael Cullen tarafından Long Island'da hizmete açıldı.

Cullen, "King Kullen" adını verdiği mağazasında, ilk kez bir yeniliği denedi. Yaklaşık 300 kalem malı, hiç kâr etmeden "maliyet" fiyatına sattı. Bu yöntem, özellikle ev hanımlarının o denli büyük ilgisini çekti ki, sattığı öteki çeşitlerden sağladığı kazanç, Cullen için tatmin ediciydi.

Bu dönemde, bu tür mağazalara süpermarket deniliyordu ama, adına süpermarket sözcüğünü koyan ilk şirket, "Albers Süper Markets Inc." adlı kuruluş oldu. Bu kuruluş, ilk mağazasını 1933 yılının Kasım ayında açtı.

kaptanfilozof06

Olmazsa olmazımız

30 Kasım 2021 10:43