Yok Daha Neler

İLK BOYA

Nereden çıktı bu boylar?

probiyotik / Editor

20 Kasım 2021 12:09

İndigo adı verilen mavi renkli boya, ilk insanlar tarafından kullanılmaya başlandı. Mısır' da 5 bin yıl önce, indigo mavisi, giysilerin boyanmasında kullanılıyordu. Yine Mısırlılar, juvve denilen bir bitkinin kökünden kırmızı Doya, çivi otu denilen bir bitkinin köklerinden, indigodan farklı tonda bir mavi boya, yalancısafran kökünden de koyu kırmızı bir boya elde etmeyi başardılar.

M.Ö 1000 yıllarında, Fenike kıyılarında bazı deniz kabuklularının bezlerinden erguvan renginde bir boya elde ediliyordu. Meksika ve Orta Amerika'da, hanım böceğinin gövdesi kurutulduktan sonra, tozundan kırmızı boya yapılıyordu.

Ege sahillerinde yaşayanlar da kırmızı böceğinin gebe dişilerinden kırmızı renkte bir boya elde etmeyi öğrenmişlerdi. Eski insanlar, boya üretmekte usta oldukları kadar, boyama tekniğinde de hayli ilerleme sağlamışlardı. Örneğin, bir kumaşı boyamadan önce, boyanın içine renklere kalıcılık sağlayacak bazı maddeler karıştırmayı biliyorlardı.

kaptanfilozof06

5000 yıl önce bulunmuş olması beni şaşırttı

21 Kasım 2021 10:54

mmm11

Mağara resimleri incelemesi sonucu insanların Tunç çağında 300 kadar bitki ve hayvan kökenli boya kullanabildiklerini okumuştum.

22 Kasım 2021 09:44