Tarih

Roma’nın Deniz Zaferi: 1. Pön Savaşı

Roma gücünü gösterdi

kaptanfilozof06 / Editor

15 Ekim 2021 10:03

M.Ö. 300’lü yıllarda Roma günümüz İtalya’sının neredeyse tamamını yöneten güçlü bir devletti ve döneminin en güçlü kara ordularından birisine sahipti. Roma bu durumdayken onunla hemen hemen denk güçte başka bir devlet Kuzey Afrika’da hüküm sürüyordu. Günümüz Tunus topraklarını kendisine mekez edinmiş olan bu devlet Kartaca’ydı. Kartaca döneminin en güçlü donanmalarından birisine sahipti. Kartacalılar donanmanın gücü sayesinde Akdeniz’de neredeyse bütün ticareti kontrol altında tutuyorlardı. Roma’nın donanması Kartaca’nın ise kara ordusu güçsüzdü. Bu iki devlet yıllardır devamlı olarak çıkar çatışmalarını sürdürdüler. Döneminin en büyük iki gücü M.Ö. 300 – 250’li yıllar arasında Sicilya Adası’nda yaşanan bazı olaylar sonucu karşı karşıya geldiler ve böylece Pön Savaşları’nın birincisi M.Ö. 264 yılında başladı.

Savaşın ilk zamanları iki tarafın birbirine karşı denk mücadelesi ile geçti. Aslında bu iki devlet birbirlerini yeni yeni tanıyor ve birbirlerinin askeri zaaflarını yeni yeni çözüyorlardı. Daha da önemlisi bu iki devlet kendi ordularında var olan zayıflıkları da birbirleriyle savaşırken fark ediyordu. Kendi zaafını ilk olarak kapatan taraf Romalılar oldu. Savaş devam ederken Romalılar ele geçirebildikleri birkaç tane Kartaca gemisinden esinlenerek kendi savas gemilerini yapmaya başladılar. Romalıların denizde savaşma şekilleri biraz ilginçti. Bir Roma gemisi tam yol ilerleyerek düşman gemisine yaklaşıyor ardından gemide bulunan kancalı bir köprüyü düşman gemisine indirerek Düşman gemisine asker çıkartıp ele geçirmeye çalışıyorlardı. Romalılar zamanla kendilerine has donanmaları ile Kartacalılara karşı denizde üstünlük kurdular.

Romalılar Kartacalılara karşı denizde ilk büyük zaferlerini M.Ö. 260 yılında Mylae Deniz Muharebesi’nde kazandılar. Bu deniz savaşında Kartaca’nın 130 Roma’nın ise 120 – 100 kadar gemisi olduğu tahmin edilmektedir. Aynı sene Roma donanması Korsika Adası üzerinde Roma hakimiyetini kurmayı başardı. M.Ö. 256 yılında Romalılar Kuzey Afrika’ya çıkarma yapmayı deneyebilecek kadar ilerlediler. Kartacalılar bu aşamadan sonra teslim olma şartlarını görüşmek isteseler de Roma’nın ağır şartlarını kabul etmediler ve Romalıları zar zor Kuzey Afrika’dan atmayı başardılar. Savaş bu aşamadan sonra her anlamda Roma’nın üstünlüğü ile devam etti ve Roma’nın Sicilya adasını ele geçirmesiyle 1. Pön Savaşı M.Ö. 241 yılında Roma’nın zaferi ile sona erdi.

 

1. Pön Savaşı’nı kim kazandı?

probiyotik

Ne savaş olmuş be

16 Ekim 2021 14:29