Tarih

Roma’nın Büyük Mücadelesi: Pön Savaşları

Pön Savaşları neden başladı?

kaptanfilozof06 / Editor

13 Ekim 2021 10:06

Roma İmparatorluğu dünyanın ilk süper gücü olmasıyla tarihe kazınmıştır. Roma İmparatorluğu en geniş sınırlarına ulaştığında o dönemde bilinen dünyanın neredeyse tamamını almıştı. Ancak Roma’nın bu güce ulaşması hiç kolay olmamıştı. Roma tarihi boyunca bir sürü askeri savaş vererek ve kazanarak imparatorluk haline geldi. Roma’yı en güçlü devletler arasına sokan kritik savaşlardan birisi ise şüphesiz Pön Savaşlarıdır. Pön Savaşları o dönemin en geniş çaplı savaşlarından birisi oldu ve savaş Kuzey Afrika, Batı Akdeniz, bugün İspanya, Fransa ve İtalya’nın topraklarının bulunduğu bölgelerde yaşandı. Pön Savaşları toplamda 100 yıldan daha uzun sürdü. Peki kendi döneminin en büyük savaşı neden çıkmıştı? Gelin Beraber bakalım.

Öncesi

M.Ö. 270’li yıllarda Kuzey Afrika’da eskiden bir Fenike kolonisi olan Kartaca büyüyüp bölgenin en büyük deniz gücü haline gelmişti. Bu devlet Akdeniz ticaretinin büyük kısmını kontrol edebiliyordu. Aynı tarihlerde ise Roma artık günümüz İtalya’sını neredeyse tamamen kontrolü altına almış ve kendi döneminin en güçlü kara ordusunu kurmuştu. Ancak Roma’nın güçlü bir donanması yoktu. İki devlette döneminin en güçlü devletleriydi ve çıkarları sürekli olarak çatışma halindeydi. Bu iki gücün bitmeyen çıkar çatışmaları M.Ö. 300’lü yıllarda Sicilya Adası’nda başlayan olaylar sonucu Pön Savaşları’na dönüşecekti. M.Ö. 300’lü yıllarda Sicilya’da bir şehir devleti olan Sirakuza Roma’dan kiraladığı paralı asker grubu olan Mamertinleri kullanarak Sicilya’da başka bir şehir devleti olan Messena’yı işgal etmek istedi. Messena ise bu tehdit karşısında Kartaca’dan yardım istedi. Messena Sirakuza’yı yenmeyi başardı ancak her şey Sirakuza kralının M.Ö. 289 yılında ölmesiyle değişecekti. Sirakuza kralının ölmesiyle Mamertinler kontrolden çıktı ve M.Ö. 288 yılında Messena’yı işgal edip burayı kendilerine üs edindiler.

Neden Başladı?

Sonrasında Mamertinler Sicilya Adası’nda yağmaya başladılar ve eskiden kendilerini para karşılığı tutmuş olan Sirakuza şehrine kadar yağmalarını genişlettiler. Ancak Sirakuza Mamertinleri yenmeyi başardı ve Sirakuza ordusu Mamertinlerin merkezi olan Messena’yı kuşattı. Kartaca Messena’yı desteklemeye devam ederken Mamertinler de Roma’dan destek istediler. Roma Mamertinlere destek göndermeyi kabul edip Messena’nın tarafını tutunca Kartaca bu sefer Sirakuza’nın tarafını tutmaya başladı. M.Ö. 264 yılında Kartaca’nın desteklediği Sirakuza Roma’nın desteklediği ve askeri takviye yaptığı Messena şehrine saldırıya başlayınca bu olay aynı zamanda dolaylı yoldan da olsa Roma ile Kartaca’nın askeri savaş boyutuna geçmesine neden oldu. İki şehir devletinin bir ada üzerinde yaptıkları savaş artık bölgenin en güçlü iki devletinin askeri savaşına dönüşmüştü ve Pön Savaşları başlamıştı.

 

Pön Savaşları neden başladı?

İlk Yorumu sen yap