Tarih

Fransa’nın İntikamı Başlasın: Napolyon Savaşları

Avrupa'nın en yıkıcı savaşlarından birisi

kaptanfilozof06 / Editor

05 Ekim 2021 10:32

Avrupa tarihinin en ünlü çok uluslu savaşlarından birisi olan Napolyon Savaşları 1800 – 1815 yılları arasında yaşandı. Napolyon savaşlarının ne zaman başladığı konusunda tarihçiler arasında uzlaşılmış bir tarih yoktur. Ancak bu Napolyon Savaşları’nın büyüklüğünü değiştirecek bir durum değil. Peki Napolyon savaşları neden başlamıştı? Gelin hep beraber bakalım.

Öncesi

Fransız Devrimi 1789 yılında başladı ve 1790’lı yılların sonunda bitti. Fransa’da yaşanan olaylar, özellikle Fransa kraliyet ailesinin Fransız halkı tarafından öldürülmesi ve yönetimi Fransız halkının alması Avrupa’daki bütün devletlerin yönetiminde bulunan hanedanları ürkütmüştü. Büyük Britanya, Avusturya, Prusya, İspanya ve diğer monarşiler Fransız Devrimi yaşanırken Fransa’ya zaman zaman saldırdılar. Büyük Britanya, Avusturya ve Prusya saldıran devletlerin başında geliyordu. Fransa Devrim boyunca Avrupa’da kendisine karşı kurulan koalisyonlarla savaşırken bir yandan da iç savaşla boğuştu. Fransa kendisine karşı kurulan koalisyonlara karşı kesin bir zafer elde edemedi. Ancak o dönemlerde ismini yeni yeni duyurmaya başlayan bir askeri lider savaşın kaderini Fransa’nın lehine çevirecekti. O komutan Napolyon Bonapart olacaktı.

Nasıl Başladı?

Fransa ilk iki koalisyon savaşından sonra öyle ya da böyle tek parça halinde çıkmıştı. 1804 yılında Napolyon Fransa İmparatoru olduğunda Fransa’ya açılan koalisyon savaşlarında koalisyon savaşlarının çıkmasında esas sorumlunun Büyük Britanya olduğunu biliyordu. Bu yüzden Napolyon imparator olduğu sene büyük bir donanma kurup Büyük Britanya’ya asker çıkartarak esas sorumluyu ortadan kaldırmak için çalışmalara başladı. Napolyon’un hedefi Büyük Britanya’nın ana karasını istila etmekti. Ancak 1805 yılında Fransa’ya karşı içinde Büyük Britanya, Avusturya İmparatorluğu, İsveç, Rusya İmparatorluğu ve Sicilya Krallığı’nın olduğu üçüncü koalisyon kuruldu. Bu olayın hemen ardından aynı sene Fransız donanması Trafalgar Muharebesi’nde Büyük Britanya donanmasına yenilince Napolyon’un Britanya’yı işgal etme planları suya düştü. Artık Fransa için tek seçenek düşmanlarını Avrupa Kıtası üzerinde yenmekti. Artık Fransa ve düşmanları için gerçek hesaplaşma zamanı başlıyordu. Napolyon Savaşları kesin olarak başlamıştı.

 

Fransız Devrimi ile başlayıp zamanla bütün Avrupa’ya sıçrayan savaşlar Fransa ve Avrupa’nın geri kalanı arasında uluslararası bir meseleye dönüştü. 1800’lü yıllarda Fransa ve diğer Avrupa ülkeleri arasında yaşanan savaşlar bir komutan olan Napolyon’un Fransa’nın başına geçmesiyle Fransa ve Fransa’nın yakın çevresinden taşarak Paris’ten Moskova’ya kadar uzanan sıralı savaşlar olan Napolyon Savaşları’na dönüştü.

 

Napolyon Savaşları nasıl başladı?

probiyotik

Hoş geldin Napolyon

07 Ekim 2021 11:01