Tarih

ABD’nin Özgürlük Sınavı: 1812 Savaşı

ABD ve İngiltere arasında yaşanan 1812 Savaşı'nın nedeni

kaptanfilozof06 / Editor

08 Ekim 2021 10:16

ABD bugün dünyanın en güçlü devleti konumunda. Ancak ABD’nin bu gücüne ulaşması hiç kolay olmadı. ABD bir koloniyken bağımsızlık savaşı verip özgürlüğünü elde etti. Ancak ABD bağımsız olmadan önce bir İngiliz kolonisiydi. ABD bağımsızlığını bir kere kazanmıştı ancak ABD’nin bağımsızlığını bir kere daha kanıtlaması gerekiyordu. İşte 1812 Savaşı ABD için böyle bir öneme sahipti. Peki bu savaş neden yaşanmıştı? Gelin beraber bakalım.

Gerilim Artıyor

ABD 1776 yılında kurulduğunda o dönemde dünyanın en güçlü devletlerinden birisi olan Büyük Britanya’ya karşı özgürlüğünü kazanan ilk devlet olmuştu. Ancak Büyük Britanya ABD’yi kolay kolay bırakmayacaktı. ABD’nin özgürlük savaşını kazanmasıyla birlikte bu olayın etkileri Avrupa’ya da yansımıştı. Bu olayın etkisi Avrupa’da 1789 yılında Fransız Devrimi’ni tetikleyen olaylardan birisi olmuştu. Sonrasında Fransız devrimi 1800’lü yılların başında Napolyon Savaşları adı verilen ve bütün Avrupa’yı içine alan savaşlara dönüşmüştü. ABD bu savaş yaşanırken hem Fransa’yla hem de diğer devletlerle ticaret yapmaya devam etti. Ancak Büyük Britanya bu durumdan pek memnun değildi.

Savaş Neden Başladı?

1810’lu yıllardan itibaren Büyük Britanya ABD ticaret gemilerini denetlemeye başladı. Bu olurken Büyük Britanya o dönemde ABD’ye karşı yerli kabileleri kışkırtıyordu. Çünkü Büyük Britanya ABD özgürlüğünü kazandıktan sonra ABD’nin kıta üzerinde genişlemesinden de rahatsızdı. ABD ve Britanya arasında ABD kurulduğundan beri var olan gerginlik Büyük Britanya’nın 1810’lu yıllarda bazı ABD ticaret gemilerine zorla el koyup mürettebatını zorla kendi askeri yapmasıyla son noktaya ulaştı. 1812 yılında ABD Büyük Britanya’ya savaş ilan etti. ABD o dönemde dünyanın en güçlü devletlerinden birisine savaş ilan etmiş oldu. ABD’nin özgürlüğünü kanıtlama zamanı gelmişti.

 

1812 Savaşı neden yaşandı?

probiyotik

Zorla kendi askerin yaptığına mutlu musun acaba

09 Ekim 2021 10:51