Pek Faydalı

TÜRKİYE COVİD-19 PROJELERİ

Sağlık Teknolojileri

mmm11 / Kullanıcı

20 Kasım 2021 09:24

1-Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sağlık Projeleri
A-Aşı Çalışmaları:
Covid -19  aşı çalışmaları 32 üniversiteden 118 araştırmacı katılımı ile yapılıyor.
Virüs benzeri parçacıklar (VLP) aşısı Faz III başlayacak.
İnaktif aşıda Faz II başlayacak. Diğer 5 çeşit aşı çalışmalarımız (Adenovirüs, DNA, Rekombinant spike proteini, ASC zerrecik teknolojisi ve mRNA)  da Faz I sürecindedir. (Bakanlığın web sitesi Güncelleme 3 Eylül 2021)
 

B-İlaç Çalışmaları
Favipiravir etken maddeli ilaç Ülkemizde yerli olarak Favicovir adı altında sentezlenip üretilmektedir. 9 farklı çalışmanın Konvalesan Plazma konulu olanı ( Acıbadem Labmed Sağlık Hizmetleri) tamamlanmıştır. Diğerleri değişik fazlarda devam etmektedir.
 

C-Covid-19 Tanı Çalışmaları
UME SARS-CoV-2 Sentetik RNA Fragmanı
UME Liyofilize SARS-CoV-2 Sentetik RNA Fragmanı tanı kiti referans materyali üretilmiştir. (UME: Ulusal Metroloji Enstitüsü)
 

2-Yerli yoğun bakım solunum cihazı 14 gün gibi kısa sürede 3 büyük firma tarafından üretim aşamasına geçmiştir. Halen seri üretilerek pek çok ülkeye ihraç edilmektedir.
 

3-Ülkemizdeki çeşitli Teknopark veya Teknokentlerdeki bazı Covid-19 projeleri konusunda örnekler verelim:
*YIldız Teknoparkta otonom hastane projesi üzerinde çalışılıyor. İlgili Robot, hastane içinde dolaşarak  tıbbi malzeme ve atıkları, üzerinde bulunan kabinlerine koyarak güvenli şekilde taşıyacak. Ortamın düzenli olarak dezenfekte edilmesini sağlayacak. Ayrıca hasta takibi işlerinin yapılması için de tasarlanıyor.
 

*ODTÜ tenokent projeleri; Covid-19’un yayılım kontrolünü optimize etmek için, “etkin iz sürmeye” dayalı bir projesi var.
Bağlı başka bir firmanın çalıştığı ozeldoktorum. com projesi ise sağlık şikayetlerinin ilgili uzmanlık branşından hekim ile hastaların (Covid-19 şikayetleri dışında) online görüşme yapmasını sağlayan yapay zeka destekli bir  uygulama.
 

*Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kapodakya Teknokent Kovid-19 tanı ve tedavi ile ilgili bazı kritik medikal parçaları 3D teknolojisi ile üretiyor. 
*GUSB Teknopark Üniversite ve Devlet hastanelerinde uzman doktorlar için haberleşme platformu oluşturdu.
*Mersin Teknoparkta sağlık çalışanları için 3D şeffaf yüz kalkanı üretiliyor.
 

kaptanfilozof06

Türkiye'de gelişmeler fena değilmiş

21 Kasım 2021 11:01

caterpillar

elinize sağlık

21 Kasım 2021 11:49

probiyotik

Hepsinin ellerine sağlık

21 Kasım 2021 12:51

bubble30

elinize sağlık

21 Kasım 2021 13:00