Pek Faydalı

MİKRO İĞNE BANDLARI

Mikro iğne bant tekniği gelişmekte olan bir teknik.

mmm11 / Kullanıcı

03 Ekim 2021 10:13

Vaccine dergisindeki bir yazıya göre 2018 deki bir çalışmada  ABD de grip aşısı gönüllülerde mikro iğne bandı olarak denenmiş. 100 adet mikro iğne içeren bu aşı bantlarını kullananlar normal aşıya tercih ettiklerini söylemişler. Kullanıcılar, 20 dakika kadar ciltte yapışık tuttular ve birkaç günde iyileşen bir kızarıklık haricinde yan etki gözlemediler. Bu aşının buzdolabında tutulması gerekmiyor. Oda ısısında bir yıla kadar dayanabildiği açıklanmış. 'ABD de kullanım onayı aldı ama hala deneme aşamasındadır ve yaygın kullanımı yoktur' şeklinde raporlanmış.
 

Çocuk şeker hastalarında insülin içeren mikro iğne bant kullanımı mevcut. Hayvan deneylerinde 20 saat süre ile etkin olduğu gösterilmiştir. İnsan denemeleri için de onay alınmıştır. (Şunu da kısa bilgi olarak ekleyelim. Kısa süre etkili insülin, solunum yoluyla da alınabiliyor.) Bu teknik de henüz yeterince yaygınlaşmadı. 
 

Son çalışmada bu  çok küçük iğneli bantlar yeni aşılar için üretilip denendi ve başarılı olduğu bir çalışmada yayınlandı. 
İlgili makale PNAS 28 Eylül 2021.  
PNAS (proceedings of the national academy of sciences) yayını biyoloji, fizik ve sosyal bilimler yayındır.) 
Gelişmiş 3 boyutlu yazıcılarla aşı bileşeni kaplı bu mikro iğne bantları deriye yapıştırıldığında ilgili bileşenler cilt altına ilerleyerek istenen bağışıklığı oluşturabiliyor. Fare deneyleirnde 0. ve 23. günler uygulandı. 2 dakika parmakla bası yapıldı ve 24 saat ciltte bırakıldı. Birinci aşıdan sonra 21. gün bağışıklık gözlendi 2. uygulamadan sonraki 30. günkü ölçümlerde güçlü bir bağışıklık  belirlendi.
 

Bu çalışmadaki üretim zorluğu "sürekli sıvı arayüz" (CLIP)  adı verilen 3 boyutlu yazıcı tekniği ile aşıldı. Yüzey aşı bileşenleri ile kaplandı. Az dozla genel bağışıklık sağlanabileceği gözlendiği bildirildi. 
Aşı olmak isteyen ama iğneden korkan ya da kendi uygulamak isteyen kişiler ilgili mikro iğneli bantları temin edip kendileri yapıştırabiliyorlar. Sonuç olarak aşı bileşenleri kaplı bu CLIP 3D baskılı mikro iğne tekniğinin kişinin kendisinin acısız uygulayabilmesi nedeniyle faydalı bir buluş olduğu açıklandı.
 

İleri zamanlarda diğer enjeksiyon formu ilaçların da bu şekilde uygulanımı mümkün olur diye düşünüyorum.
*Günümüzde Hiyalüronik asit içeren kozmetik mikro iğne bantlar  göz çevresi ve dudak çevresinde gençleştirici amaçla  kullanılıyor. Ama tıptaki kullanımı maalesef hala deneme aşamasında. 

*Mikro iğne bant teniği ile mikoiğneleme teknikleri farklı tekniklerdir. Karıştırılmamalıdır.
*Paylaşımlar kısa bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi önerisi değildir.

bubble30

elinize sağlık

03 Ekim 2021 13:04

caterpillar

bilmiyordum, elinize sağlık

04 Ekim 2021 10:55

kaptanfilozof06

Çok güzel bilgiler teşekkürler

05 Ekim 2021 11:08

probiyotik

Bakalım ne zamana tam anlamıyla yaygınlaşmış olacak

08 Ekim 2021 11:36