Pek Faydalı

KOMPOZİT MALZEMELER

Yüksek teknolojik malzemelerdir.

mmm11 / Kullanıcı

16 Ekim 2021 10:12

Kompozit: En az iki farklı materyali birleştirerek oluşturulan daha sağlam yeni maddedir. 
Fiber: Doğal olanları pamuk, hasır, ipektir ve  genellikle tekstilde kullanılır. Esnektirler.
Yapay olanlar ise Karbon grafit, Aramid (naylon esnekliğini azaltmak için kullanılır), Cam ( genellikle elektriksel yalıtkan olarak kullanılır), Boron, Çelik, Alimünyum ve Titanyumdur. Bu malzemelerin hepsi katıldığı ilgili maddeye sağlamlık ve dayanıklılık sağlar.

Fiber Kompozit malzemeler günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Görelim...

Tıpta özellikle protez yapımında kullanılır. Öncelikle sporcular içindir. Yüksek yüklere dayanabilmesi ve enerji depolayarak sporcunun hareketlerini destekleyebilmesi amaçtır.  Ayrıca ortopedide kullanılan çivi, tel ve plakalar da bu malzemeden olursa daynıklılık sağlanmış olur.Diş hekimliğinde implant diş malzemesi olarak veya diş eğriliklerini düzeltmek için takılan teller, pullar gibi malzemeler olarak kullanılır. (Titanyum, Zirkonyum gibi)
 

İnşaatta  karbon fiber kompozit binalar 7.4 şiddetinde depreme dayanıklı olarak test edilmiş. Çelikten 14 kat güçlü bulunmuş. Şu anda ABD, Japonya ve Türkiyrde bu bina malzemeleri üretilebiliyor. Ayrıca Büfe, Soğuk Hava Depo yapımında önemlidir. Isı ve ses yalıtımında da oldukça yararlıdır. 
Savunma Sanayinde dayanılı ve hafif olduğu için özellikle zırhlı araçların yapımında kullanılıyor.
 

Otomotiv Sanayinde iskelet yapıyı hafif ve dayanıklı kılmak açısından çok önemlidir. Ayrıca far gövdesi, dikiz aynası, pedallar, cam silecekleri, gösterge panelleri de yapılabilmektedir. 
Ulaşımda trenlerde fren sisteminde, teleferiklerde (hafiflik ve sağlamlık çok önemlidir), toplu taşıma araçlarındaki oturma birimlerinde kullanılır.
 

Uzay Teknolojisi ve Havacılıkta  uçak ve helikopterlerde iç mekanda ve kanat donanımında veya helikopter parçalarının yapımında kullanılmaktadır. İHA (insansız hava araçları-drone) yapımında da önemlidir.
Ayrıca robot teknolojisinde, bilgisayar ve elektronik sanayinde, müzik aletleri yaımında ve olimpik spor malzeme üretiminde, lunaparklarda da kullanılabilir.
 

bubble30

elinize sağlık

16 Ekim 2021 14:18

caterpillar

elinize sağlık

17 Ekim 2021 02:20

kaptanfilozof06

Kullanım alanı oldukça genişmiş

17 Ekim 2021 10:47

probiyotik

Vay be. Aslında neymiş kompozit malzeme

22 Ekim 2021 12:59