Pek Faydalı

HOLOGRAM

Holos; bütün, Grafi; çizim anlamındadır.

mmm11 / Kullanıcı

04 Ekim 2021 09:20

Hologram: Lazer ışınları ile 3 boyutlu elde edilen görüntüleme işidir. İlk olarak 1948 de 'olabilir mi' konulu makale yazıldı.  Yazarı 1971 yılında Nobel ödülü aldı.
2008 yılında ABD de bir televizyon kanalında ilk olarak, bağlantı kurulan gazetecinin 3 boyutlu hologramı yansıtılarak görüşme sağlandı.
Güney Kaliforniya Üniversitesi 2010 da düşük maliyetli 3 boyutlu görüntüleme sistemini geşliştirdiğini açıkladı.
 

Fotografik hologram oluşturmak için bir nesnenin lazer fotoğrafı alınıyor. Her katman ışığı farklı şekilde yansıtıyor. Dalga boyu uzunlığuna göre renkler farklılaşıyor.  90 derece açı ile bölünmüş İki ayrı lazer ışığı bir arada kullanılıp sonra bu iki ışının birleştirildiği yüzey, beyaz bir ekrana yansıtılıyor. Bu işlem sırasında en ufak bir titreşim olmamalıymış. Kullanılan lazer 250 milyon milivolt gücünde. 3 boyutlu hareketli hologram oluşturmak için ise bu sitemden en az 24 adet kullanmak gerekirmiş.
 

İlk olarak Star Wars filmlerinde sonrasında da pek çok filmde  izlediğimiz teknoloji çoktan hayatımızda yerini aldı bile. Tabi her buluş gibi sadece insanlığın yararına kullanılırsa mükemmel.
2012 yılından itibaren değişik konserlerde ya sanatçı kendi hologramı ile beraber konser veriyor ya da sadece hologramı konserde izlenebiliyor.
3 boyutlu hologram teknolojisi  eğitim, sağlık, bilim, siyaset, ticaret gibi pek çok alanda yaygın olarak kullanılabilir. 

Aralık 2017 de "Medikal Hologram Eğitim Laboratuvarı" dünyada ilk olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde açıldı. Sanal ortamda bazı tıbbi konuların eğitimi hedefleniyor.

Glaskow Üniversitesinde son teknoloji ile yanlız görüntü değil dokunma hissini de veren hologram çalışması başarı ile tamamlandı ve geçen hafta duyuruldu. Bu çalışma şimdilik bir basket topu ile yapıldı. Bu işlem, kullanıcının el hareketine tepki olarak  hava üflenmesi ile başarıldı. Düşünün, sanal biri ile el sıkışabileceksiniz.! Yakında 6G teknolojileri ile benzer çalışmalara koku da eklenebileceği ifade ediliyor.
Soru: Geçen günlerin birinde İstanbul semalarında görülen ve insan yüzüne benzetilen bulut, sizce hologram olabilir mi? 
 

bubble30

elinize sağlık

04 Ekim 2021 14:33

caterpillar

elinize sağlık

05 Ekim 2021 01:10

kaptanfilozof06

Koku eklendiğinde nasıl olacağını çok merak ediyorum

05 Ekim 2021 11:11

probiyotik

Hologram ile konser bile yapıldı. Çok güzel bir teknoloji bence

08 Ekim 2021 11:37