Mitoloji

ÖLÜLERİ DİRİLTEN: ANUBİS

Mısır mitolojisinde ölüm ve yeraltı tanrısı

caterpillar / Editor

12 Ekim 2021 11:33

Mısır mitolojisinde yeraltı ve ölüm tanrısı olan Anubis, Anpu olarak da bilinir. Bedenin çürümesini önleyen mumyalama tekniğinin mucidi olarak görülür. Osiris, Seth tarafından öldürülünce Anubis, Osiris’i mumyalar. Bu yüzden cenaze ve mumyalama tanrısı olarak da görülür.

Anubis çakal başı ile tasvir edilir. Çakalların da mezarlık etrafında gezinmeleri sebebiyle Anubis ölümle özdeşleştirilmiştir.

Bir kişinin bedeni Anubis tarafından mumyalanıp korunmazsa o kişinin ruhu için kurtuluş ve öteki dünya da yoktur inanışı vardır. Anubis’in görevi, tüm ölenleri koruyup onları yüceltmektir.

Anubis, ölenlere öteki dünya yolculuğunda yol gösterir ve Osiris’in onları yargılamasına yardım eder. Ölen kişinin ruhunu temsil eden kalbi ve adalet tanrıçası Ma’at’un tüyünü tartar. İyilerin kalbi tüye karşı hafif gelirse onun ruhunu gökyüzüne yeniden doğması için gönderir. Ama kötülerin kalbi tüye karşı ağır gelir ve onun ruhu yeraltı ülkesine yılanlarla gönderilir. Kötüler orada sonsuza dek azap çeker.

Antik Mısır’da mezarlıkların başına Anubis heykeli yapılır. Bu heykelin mezarlığı ve ölüleri koruyacağına inanılır. Hatta Anubis’in ölüleri yeniden hayata döndürebilme özelliği olduğuna inanılır.

Ayrıca mumyalama nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın.

kaptanfilozof06

Bu tanrının ismi çok karizmatik

13 Ekim 2021 10:46

probiyotik

Koruyucu Anubis. Cidden ilginçmiş

13 Ekim 2021 13:46