Mitoloji

İNSAN CANAVARI: DENİZİN YAŞLI ADAMI

İnsandan canavar!

caterpillar / Editor

22 Kasım 2021 12:17

Yunan mitolojisinde su tanrıları ile özdeşleştirilen Denizin Yaşlı Adamı, Akhilles’in annesi olan Thetis’in babası ve ilkel bir figürdür.

Homeros, Odysseia eserinde Denizin Yaşlı Adamının tavsiyesini nasıl alması gerektiğini anlatır. Denizin Yaşlı Adamı yakalandığında ona sorulan her soruyu cevaplayabilir. Fakat onu yakalamak o kadar kolay değildir. Çünkü kendisi form değiştirir ve form değiştirdiği zamanı beklemek gerekir yakalayabilmek için.

Menelaus Denizin Yaşlı Adamını yakalar ve ona sorular sorar. Menelaus Denizin Yaşlı Adamına Odysseus’un hala hayatta olup olmadığını sorar mesela.

Denizci Sinbad beşinci seferindeyken Denizin Yaşlı Adamına rastlar. Denizin Yaşlı Adamı, deniz canavarı olarak tasvir edilir ve Denizin Şeyhi olarak adlandırılır.

Sinbad masallarında gezginleri dere boyu taşırken omuzları üzerinde gezmesine izin vermek için Denizin Yaşlı Adamının bir yolcuyu kandırdığı hikaye anlatılır. Hikayeye göre Denizin Yaşlı Adamı kendisini taşıyanı kurban olarak seçer ve onu geri bırakmaz. Kendisini istediği yere götürmesi için zorlar. Kurbanları en son bu muameleye dayanamayarak ölür.

Denizci Sinbad bu masallarda ölmeden kurtulmayı başarır. Çünkü Sinbad, Denizin Yaşlı Adamını şarapla sarhoş eder. Sonrasında onu sırtından indirir ve öldürür. Bu sayede esaretinden kurtulur.

İlk Yorumu sen yap