Mitoloji

BULMACADA MASAL DAĞI: KAF DAĞI

Soldan sağa 3 harfli!

caterpillar / Editor

19 Kasım 2021 01:44

Pek çok masal ve mitolojik hikayede adını duymuşsunuzdur. Hiç olmadı bulmaca çözerken bir kere mutlaka doldurmuşsunuzdur. Yunan mitolojisindeki Prometheus bu dağa zincirlenmişti hatırlarsanız. Bir diğer hikayeden hatırlarsınız belki. Hani Argonotlar altın postu bulmak için buraya gelirler.

Evet soldan sağa üç harfli masal dağı: KAF DAĞI!

Kaf Dağı, dünyayı çevrelediğine inanılan, arkasında cinler ve perilerin olduğuna inanılan zümrütten meydana gelen bir dağdır. Hatta kuşların hükümdarı Zümrüd-ü Anka veya Simurg’un da bu dağda yaşadığına inanılır. O hikayeyi bilirsiniz, ulaşması çok güçtür.

Ayrıca Kaf Dağı’nın yeryüzündeki dağların anası olduğuna ve diğer tüm dağlar ile bağlantılı olduğuna inanılır.

Ne dağmış be!

Efsaneye göre dünyanın çevresinde gemilerin geçemediği, kıyıları görünmeyen bir karanlık su kütlesi olan Bahr-i Muhit vardır. Bu su kütlesinden sonra da Kaf Dağı gelir. Gökyüzü Kaf Dağı’nın renginin yansımasından dolayı o renktir.

Bir efsaneye göre Kaf Dağı zümrütten bir kayaya dayanır (El-Veded). Tanrı dünya kendi başına duramayınca, dünyaya destek olması için Kaf Dağı’nı yaratır. Bu yüzden insanlar Kaf Dağı’nı aşamazlar. Hatta Kaf Dağı’na dünyanın sonu gözüyle bakılır. Görünen ve görünmeyen dünyalar arasındaki sınırdır.

 

 

Kaf Dağı efsanelerine göz atmak isterseniz:

ZÜMRÜD-Ü ANKA

PROMETHEUS

ALTIN POST

probiyotik

İlk defa öğrendim, ellerinize sağlık

20 Kasım 2021 12:32