Mitoloji

BEBEĞİ LEYLEKLER DEĞİL O GETİRİYOR: QİLİN

Müjde! Bir bilge veya hükümdar geliyor!

caterpillar / Editor

06 Kasım 2021 01:54

Çin ve diğer Doğu Asya kültürlerinde bilinen Qilin, Kirin olarak da bilinir. Qilin, bir bilgenin veya ünlü bir hükümdarın yakında geleceğini işaret eder. Hatta Qilin sadece o zamanlarda ortaya çıkan mitolojik bir yaratıktır.

Qilin, farklı şekillerde, farklı hayvanların farklı bölümlerine sahip olan bir yaratıktır. En bilinen hali bir at gövdesine sahip olduğu halidir. Bu haldeki gövdesi balık pullarıyla kaplıdır. Qilin tek boynuza veya geyik gibi boynuzlara sahip olmasıyla tanınır.

Qilin’in sakalları ve yeleleri vardır. En çok altın rengiyle tasvir edilen Qilin, gökkuşağı gibi çok renkli olarak da tasvir edilir. Genellikle bulutların üzerinde veya su üzerinde yürürken tasvir edilir.

Qilin ilahi ve huzurlu bir yaratıktır. Ama kötü niyetli kişiler tarafından tehdit edilirse, ağzından alevler çıkardığı söylenir.

Qilin’in ortaya çıkması iyiye işarettir. Bir tür şans getirdiğine inanılır. Aynı zamanda Qilin, doğurganlığın sembolüdür. Genellikle tasvirlerde Qilin, bir aileye bir bebek getiren olarak tasvir edilir.

bubble30

korkunçlu

06 Kasım 2021 12:34

kaptanfilozof06

Gel Qilin gel

07 Kasım 2021 10:32