İnsanın Doğası

Xun Kuang

İnsan doğuştan gelir

probiyotik / Editor

19 Kasım 2021 11:37

Çoğunlukla Xunzi yani Üstad Xun olarak bilinen Xun Kuang, Konfüçyüsçü düşünür ve generaller arasındadır. Savaşan Devletler Dönemi’nin sonunda Zhao Krallığında doğduğu kesin olan Xun Kuang MÖ 310 – 235 yılları arasında Çin’de yaşamıştır.

Doğduğu Zhao Krallığından Qi Krallığına gidip Jixia Akademisinde eğitim alan ve burada da prestijli bir hoca olan Üstad Xun, çoğu Konfüçyüsçü düşünürlerin aksine insanın doğasının, isteklerinin ve davranışlarının doğuştan kötü olduğuna inanıyordu. İyilik ancak kadim olanların sınırlarını çizdiği yolda ilerlemek ile mümkündü ona göre.

Xun Kuand insani ilişkilerde Tanrı’nın müdahalesinin olduğuna kesinlikle inanmadı. İnsanların doğru ya da yanlış yolları izleyerek talih veya talihsizliklerini kendilerinin yarattığına inandı. Ona göre bilgili elitler, sıradan insanları eğitmeli ve onlara öncülük etmelilerdi.

Xunzi ömrünün son zamanlarında Çin dünyasının en önemli hocası olarak kabul gördü ve emekliliği sırasında Chu Krallığında hayatını kaybetti. Ölümünün ardından Üstad Xun’un düşünceleri ve notları Xunzi adlı eserde toplandı.

Peki Xun Kuang’ın bu sözü sizlere ne anlatıyor. Hadi yorumlarda buluşalım.

 

 

“Bir keresinde uzakları görmek için ayak parmaklarımın üzerinde durmayı denedim, ancak yüksek bir yere tırmanarak çok daha uzağı görebildiğimi anladım.”

caterpillar

Olduğumuz yerden başka bir yerden bakmak gerçekten önemli

20 Kasım 2021 01:44

kaptanfilozof06

Güzel söz

20 Kasım 2021 10:49