İnsanın Doğası

Sun Tzu

Savaş Sanatı adlı kitabın yazarı

probiyotik / Editor

19 Kasım 2021 11:35

Sun Tzu MÖ 5 – 4. yy zaman aralığında yaşamış olan Çinli, askerlik bilimi ve stratejisinin rehberi olan ve Taoculuğun benzeri kavramlar içeren Savaş Sanatı adlı kitabın yazarı olarak bilinen ünlü strateji uzmanı. Antik Çin dönemi tarihçileri onu MÖ 6. yy’de Wu Krallığının generali olarak anlatsada, Sun Tzu’nun eserine baktığımızda, bahsettiği askeri ayrıntılar örneğin arbaletlerin kullanılması, kitabın çok daha geç bir tarihte yazıldığını ortaya koymuştur.

Kitabın yazıldığı tarih bilimsel olarak incelendiğinde karşımıza, yedi devletin tüm Çin’e hâkim olmak için savaştığı, strateji ve liderlik konularının çok önemli olduğu Savaşan Devletler Dönemi karşımıza çıkıyor. Sun Tzu savaşa karşı incelikli yaklaşımlara sahiptir. En basit örneği bunu kişinin kendisine ve düşmanlarına ait bilgileri toplamanın kilit öneme sahip olduğunu ve eylemsizliğin en iyi eylem olduğunu savunmasından anlayabiliriz.

Sun Tzu’ya göre kendini tanıyan ve sakin olan bir general, ordusunun düşmanın güçlü noktaları etrafında su gibi akmasına izin verir, savaşa ise sadece düşmanın zafiyeti kesinleştiğinde girilip zafer kesinleştiğinde saldırılmalıdır.

Sun Tzu’nun fikirleri, ‘’Rakiplerden gelen misillemeleri en aza indirirken pazardan nasıl pay kazanılır?’’ ve ‘’Rakiplerin zayıf noktaları nasıl tespit edilir?’’ gibi işletme problemlerinde dahi uygulanmaktadır.

Peki Sun Tzu’nun bu sözü sizlere ne anlatmakta? Hadi yorumlarda buluşalım.

 

 

‘’Mükemmellik her savaşta çarpışarak kazanmak değildir. En iyi strateji savaşmadan kazanmaktır.’’

 

 

Resimleri için kaynak: 1, 2

kaptanfilozof06

Savaş bilgini

20 Kasım 2021 10:50