İnsanın Doğası

Lao Tzu

Taoculuğun kurucu Lao Tzu

probiyotik / Editor

17 Kasım 2021 14:32

Lao Tzu için Taoculuk olarak adlandırılmış olan akım sisteminin kurucusudur diyebiliriz. Hakkındaki efsaneye göre bilge Lao Tzu yani Yaşlı Üstat, Konfüçyüs’ün yaşlı bir çağdaşıdır yani MÖ 6. yüzyılda yaşadığı kesindir.

Lao Tzu Saray’ın arşivcisi olarak çalışıyordu ve Konfüçyüs ona törenler ve ritüeller hakkında danışmaya gitmiştir. Yaşamı hakkında doğum yeri veya gençlik yılları hakkında net bir kaynak olmayan Lao Tzu, hayatının sonlarına doğru sarayın yozlaşmaya başladığını, saray içi entrikaların sonunun gelmediğini ve bunlardan bıktığını fark edip bir mandanın sırtına atlayıp batı sınırına doğru yolculuğa çıktı.

Bu yolculuğa çıkmadan önce saray muhafızları tarafından kapıda yakalanır ve tek bir şart ile gitmesine izin verilir. Bu şartta bilgeliğini yazıya dökmesidir. Bu şart sayesinde günümüze kadar gelen ‘’Yol ve Erdemin Kitabı’’ adlı eser ortaya çıkar. Bu şartı söz verdikten sonra muhafızlar onu serbest bırakır ve Yaşlı Üstat mandanın sırtında batı sınırına doğru yola koyulur. Bu olaydan sonrasında kendisinden bir daha haber alınamaz.

Bakalım iç doğasını açıkladığı bu sözü, size ne ifade ediyor. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

‘’ Yol daimî olarak eylemsizdir, ancak yapılmamış olan hiçbir şey yoktur.’’

bubble30

ilginç bir kategori olmuş, elinize sağlık

19 Kasım 2021 00:19

caterpillar

Üzerine derin düşündürten biz söz gerçekten

19 Kasım 2021 02:25