Felsefe

Aristoteles’in Arkadaşlık Tanımı

Aristo’ya göre olan üç tip arkadaşlık

probiyotik / Editor

10 Ağustos 2021 12:05

İlerleyen zamanlarda daha detaylı inceleyeceğimiz efsanevi filozof Aristoteles’in arkadaşlık tanımlamaları ile beraberiz bugün. MÖ 384 ile MÖ 322 yılları arasında yaşamını sürdürmüş olan Aristoteles Antik Yunanistan’ın Klasik dönem aralığında hayatını geçirmiş Yunan filozof ve bilgedir. Platon ile düşünce tarihinin en önemli filozoflarından olan Aristoteles’in disiplinlere katkıları ve kurduğu disiplinleri yazmaya başlasam sayfalar yetmez. Daha önce de söylediğim gibi Aristo’nun detaylı incelemesine ilerleyen zamanda geleceğim. Şimdi Aristo’nun arkadaş tanımlarına bir göz atalım.

1 – Fayda için arkadaşlık

 

Güven, destek, güzel zaman geçirmek gibi şeylerin içinde barındığı arkadaşlık türüdür. Arkadaşlar arasında bir beklenti olabilir ama bu tip arkadaşlıklar da sosyal statü, tanınır olma gibi istek ve amaçlar arşa çıkmış durumdadır.

2 – Zevk için arkadaşlık

 

Bu tür arkadaşlıklarda tarafların isteği neredeyse tek şey iyi vakit geçirmektir. Bu tarz arkadaşlık ilişkilerinde tek amaç olarak rahatlamak ve eğlenmek var diyebiliriz. Boş, anlamsız ve haz almaya yönelik bir hayat yaşayan kişilerle kurulan arkadaş türüdür diyebiliriz kısaca.

3 – Erdem için arkadaşlık

 

Bu tarz arkadaşlıklar fayda veya zevkin çok daha ötesidir. Resmen aralarında kardeşlik bağı vardır. Karşınızdaki kişinin özündeki iyiliği gördüğünüz için onunla arkadaşlığını kurar ve geliştirirsiniz. Cömert bir arkadaşlıktır aslında bu, amaç sadece arkadaşlık ve kardeşliktir. Aslında güdülen tek amaç birlikte iyi ve kaliteli zaman geçirmek, sohbet etmek ve kötü gülerde birbirinizin koşulsuz yanında olup destek olmaktır. Daha basit tanımla mükemmel arkadaşlıkta diyebiliriz buna hatta kardeşlik diyebiliriz değil deriz.

İlk Yorumu sen yap