Ezoterik

HEPİMİZİN EN SEVDİĞİ TATLI: AŞURE

DÜN AŞURE GÜNÜYDÜ

caterpillar / Editor

19 Ağustos 2021 01:58

Nuh peygamberin büyük tufan bittiğinde Cudi Dağı’na oturduğunu şurada anlattık. İşte tufandan kurtulup Cudi Dağı’nda hayatta kalanlar gemide kalan erzakla ‘selamet çorbası’ pişirir. İşte aşurenin tarihi o çorbaya dayanıyor.

Buğday kültürüyle Mezopotamya’dan yayılan aşure, aşureye benzer yemekler dünyanın pek çok yerinde yeni yıl ve bayram yemeği olarak karşımıza çıkar.

Yeni yılın ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür aşure. İslam öncesinde kutsal sayılır. İslamiyet’in ortaya çıkmasıyla birlikte aşure de yeni anlamlar kazandı. Sünniler Adem’in tövbesinin kabul edilmesi, Yakup’un oğlu Yusuf’la buluşması, Kerbela’da öldürülen Hüseyin için yas, İbrahim’in ateşten kurtulması ve Nuh’un gemisinin Cudi tepesine oturması gibi olaylar için aşure yapma geleneği günümüze kadar varır.

Evde olan eldeki malzemelerle yapılan aşure, insanları bir araya getiren gelenektir. Evdeki malzemelerle yapılır ama bereket getirdiğine inanılır. Bu yüzden belli başlı bir aşure tarifi yoktur, her evde farklı malzemeler ve farklı yöntemlerle yapılır.

İlk Yorumu sen yap