Bilim - Uzay

İLK BIÇAK

Bıçağın yolculuğu

probiyotik / Editor

12 Ekim 2021 10:40

Çakmak taşının iyice yontularak yassı bir biçim almasıyla yapılan ilk bıçak, günümüzden 25 bin yıl önce hem silah hem de el aygıtı olarak kullanılmaya başlandı. Baltadan sonra, bilinen en eski insan yapısı araçtır.

Bronz ve demir çağlarında metal bıçaklar yapıldı ve ilk olarak uç kısımlarına elde rahatça tutulabilmesi için sap geçirildi. Metal bıçaklar, kavgada büyük bir şiddetle kullanıldığı halde keskinliklerini yitirmiyorlardı.

İlk çelik bıçağı Romalılar yaptı. Zamanla, çeşitli amaçlar için çeşitli bıçaklar üretildi. Örneğin, avlanmak, ayakkabı yapmak, at tırnağı kesmek için ayrı ayrı bıçaklar geliştirildi. Katlanabilir ilk bıçaklar da yine Romalılar tarafından M.S. birinci yüzyılda yapıldı.

Bıçağın ev aleti olarak kullanımı, daha çok mutfak esaslıdır. 14. yüzyıldan itibaren, yemek sırasında katı besinleri kesmek adeti ortaya çıktı ve kesilen lokmayı ağza götürmek için ucu çatallı yemek bıçakları yapıldı. Bugün kullandığımız çatalların ortaya çıkması üzerine, bıçakların uçları yine yuvarlaklaştı. 1921 yılında ise ABD'de ilk paslanmaz çelik bıçaklar yapıldı.

kaptanfilozof06

Mutfağın vazgeçilmezi

13 Ekim 2021 10:41